Skip to content

1 North White Horse Pike

Waterford Works, NJ 08089

Built 1985
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$4,100
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block4701
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
DescriptionWAWA
Dwellings1
ZoningPC3
Sq Footage3,024
Acreage1.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
13%
Improvement Value:$399,800
87%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,918+2.7%
2024$17,445+4.4%
2023$16,715+0.9%
2022$16,568+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$4,100
Sq Ft3,024DeedBook 11639, Page 1309Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$75,800

To:

Sq Ft3,024DeedBook 4213, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1985