Skip to content

243 Pump Branch Road

Waterford Works, NJ 08089

Built 1894

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
May 6, 2002

Property Information

Block4701
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,070
Acreage2.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
37%
Improvement Value:$88,900
63%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,490+2.7%
2024$5,345+4.4%
2023$5,121+0.9%
2022$5,076+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft2,070DeedBook 5233, Page 49

Property Sale

Sale
$100,674
DeedBook 4943, Page 289

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4636, Page 203

Property Sale

Sale
$80,500

Property Built

Built

Year Built: 1894