Skip to content

312 Southard AvenueWaterford Works, NJ 08089

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block4710
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,200
16%
Improvement Value:$88,100
84%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,070+2.7%
2024$3,962+4.4%
2023$3,797+0.9%
2022$3,763+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,920

To:

DeedBook 8369, Page 1149

Property Built

Built

Year Built: 1935