Skip to content

212 South Third Street

Waterford Works, NJ 08089

Built 1924

Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block4717
Lot6.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
25%
Improvement Value:$109,000
75%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+2.8%
2024$5,255+4.6%
2023$5,024+0.9%
2022$4,978+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924