Skip to content

205 South Atlantic Avenue

Waterford Works, NJ 08089

Built 1967

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 11, 2009

Property Information

Block4722
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,200
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,700
30%
Improvement Value:$86,200
70%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,835+2.7%
2024$4,707+4.4%
2023$4,510+0.9%
2022$4,470+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9105, Page 1190

Property Built

Built

Year Built: 1967