Skip to content

405 Pennington Avenue

Waterford Works, NJ 08089

Built 1975

Last Sale Price
$29,900
Last Sale Date
Nov 14, 1975

Property Information

Block4726
Lot2.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,068
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
27%
Improvement Value:$96,900
73%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,936+2.9%
2024$4,799+4.6%
2023$4,588+0.9%
2022$4,545+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$29,900

To:

Sq Ft2,068

Property Built

Built

Year Built: 1975