Skip to content

117 Maple Avenue

Waterford Works, NJ 08089

Built 1965

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Nov 15, 1990

Property Information

Block4727
Lot7.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,922
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
22%
Improvement Value:$139,700
78%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,957+2.7%
2024$6,774+4.4%
2023$6,490+0.9%
2022$6,433+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,922DeedBook 4473, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1965