Skip to content

408 Pennington Avenue

Waterford Works, NJ 08089

Built 1978

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block4728
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,800
11%
Improvement Value:$141,200
89%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,204+2.7%
2024$6,040+4.4%
2023$5,788+0.9%
2022$5,737+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 10903, Page 1969

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4154, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1978