Skip to content

101 Ehrke Road

Waterford Works, NJ 08089

Built 2002

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block4802
Lot14.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,832
Acreage2.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
19%
Improvement Value:$185,300
81%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,936+2.7%
2024$8,700+4.4%
2023$8,336+0.9%
2022$8,262+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 9100, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 2002