Skip to content

197 Beebetown Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1974

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
May 29, 1975

Property Information

Block4802
Lot7.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,468
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
21%
Improvement Value:$118,500
79%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853+2.7%
2024$5,699+4.4%
2023$5,460+0.9%
2022$5,412+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000

To:

Sq Ft1,468

Property Built

Built

Year Built: 1974