Skip to content

4 Emmett Drive

Waterford Works, NJ 08089

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 1992

Property Information

Block4804
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,696
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$128,600
72%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,969+2.7%
2024$6,785+4.4%
2023$6,501+0.9%
2022$6,444+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4299, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1986