Skip to content

31 Mills Drive

Waterford Works, NJ 08089

Built 1978

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block4809.01
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,886
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
26%
Improvement Value:$136,600
74%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203-1.7%
2024$7,328+10.3%
2023$6,647+0.9%
2022$6,588+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 10743, Page 1509

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5072, Page 289

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4527, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1978