Skip to content

27 Mills Drive

Waterford Works, NJ 08089

Built 1978

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block4809.01
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,678
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
27%
Improvement Value:$126,700
73%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,817+2.7%
2024$6,637+4.4%
2023$6,359+0.9%
2022$6,303+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,678DeedBook 11798, Page 339

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8999, Page 1029

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4329, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1978