Skip to content

140 Pump Branch Road

Waterford Works, NJ 08089

Built 1974

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
May 2, 1991

Property Information

Block4901
Lot24.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,196
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
36%
Improvement Value:$76,300
64%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,616+2.7%
2024$4,494+4.4%
2023$4,306+0.9%
2022$4,268+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft1,196DeedBook 4496, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1974