Skip to content

29 East Mary Lane

Waterford Works, NJ 08089

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block4906
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,274
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$196,900
80%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,634+2.7%
2024$9,380+39.9%
2023$6,705+0.9%
2022$6,646+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,274DeedBook 12441, Page 1251

Property Sale

Sale
$216,210

To:

Sq Ft2,274DeedBook 12261, Page 424Recorded1/5/2023

Property Sale

Sale
$188,000

To:

DeedBook 7771, Page 284

Property Sale

Sale
$98,000

To:

DeedBook 4750, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1976

Property Sale

Sale
$35,260