Skip to content

7 Rawlins Street

Berlin, NJ 08009

Built 1984

Last Sale Price
$176,500
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block4913
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,105
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
35%
Improvement Value:$152,000
65%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,127+2.7%
2024$8,886+4.4%
2023$8,514+0.9%
2022$8,439+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$176,500

To:

Sq Ft2,105DeedBook 11002, Page 302

Property Sale

Sale
$156,800
DeedBook 4301, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1984