Skip to content

78 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 1953

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block5005
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPC1
Sq Footage1,150
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
22%
Improvement Value:$107,000
78%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+2.7%
2024$5,239+4.4%
2023$5,020+0.9%
2022$4,975+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,150DeedBook 12644, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1953