Skip to content

1 North Route 73

Berlin, NJ 08009

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 6, 1993

Property Information

Block5006.02
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningPC1
Sq Footage3,466
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
15%
Improvement Value:$300,000
85%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,712+2.7%
2024$13,350+4.4%
2023$12,791+0.9%
2022$12,679+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft3,466DeedBook 4619, Page 909

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4525, Page 146

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4407, Page 193

Property Sale

Sale
$75,000

Property Built

Built

Year Built: 1960