Skip to content

48 Red Fox Trail

Sicklerville, NJ 08081

Built 2002

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block5102.02
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page5101

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,762
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
15%
Improvement Value:$290,000
85%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,345+2.7%
2024$12,993+17.3%
2023$11,077+0.9%
2022$10,979+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,762DeedBook 12084, Page 1735

Property Sale

Sale
$287,415
DeedBook 5273, Page 234

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5251, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 2002