Skip to content

26 Pheasant Drive

Sicklerville, NJ 08081

Built 1979

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block5104
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,030
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
24%
Improvement Value:$140,600
76%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+2.7%
2024$7,013+4.4%
2023$6,719+0.9%
2022$6,660+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,030DeedBook 11517, Page 1838

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 9275, Page 882

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 7229, Page 775

Property Sale

Sale
$47,890

Property Built

Built

Year Built: 1979