Skip to content

277 Blue Anchor RoadSicklerville, NJ 08081

Built 1964

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block5201
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,314
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
28%
Improvement Value:$110,600
72%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,986+2.7%
2024$5,828+4.4%
2023$5,584+0.9%
2022$5,535+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$74,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook 10519, Page 1105

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4170, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1964