Skip to content

242 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 2004

Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block5503
Lot5.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage---
Acreage3.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
17%
Improvement Value:$237,000
83%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,199+2.7%
2024$10,903+4.4%
2023$10,447+0.9%
2022$10,355+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2004