Skip to content

157 Braddock Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 1990

Property Information

Block5601
Lot13.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,242
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
17%
Improvement Value:$186,200
83%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,709+2.7%
2024$8,479+4.4%
2023$8,124+0.9%
2022$8,053+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900