Skip to content

194 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2007

Property Information

Block5604.01
Lot15.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,376
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
25%
Improvement Value:$121,000
75%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,052+2.8%
2024$5,885+4.6%
2023$5,629+0.9%
2022$5,577+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890