Skip to content

52 Braddock Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1920

Last Sale Price
$199,999
Last Sale Date
May 18, 2019

Property Information

Block5706
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,078
Acreage3.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
22%
Improvement Value:$171,300
78%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,616+2.7%
2024$8,388+4.4%
2023$8,037+0.9%
2022$7,966+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$199,999

To:

Sq Ft2,078DeedBook 11174, Page 1598

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8612, Page 1393

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5294, Page 745

Property Sale

Sale
$32,500

Property Built

Built

Year Built: 1920