Skip to content

114 Lois Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 2008

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block5706
Lot7.15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage3,225
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
12%
Improvement Value:$305,800
88%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,571+2.7%
2024$13,213+4.4%
2023$12,660+0.9%
2022$12,549+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

To:

Sq Ft3,225DeedBook 10741, Page 1740

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft3,225DeedBook 10549, Page 337Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$389,815
DeedBook 8925, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 2008