Skip to content

112 Lois Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 2016
Other Exempt

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block5706
Lot7.16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,216
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
15%
Improvement Value:$233,700
85%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$1,441+1.5%
2017$1,420+2.3%
2016$1,388+1.3%
2015$1,370+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,994DeedBook 10443, Page 331Recorded7/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$20,000

From:

To:

DeedBook 10163, Page 54Recorded3/6/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel