Skip to content

21 Braddock Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block5803
Lot8.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPI1
Sq Footage1,264
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
41%
Improvement Value:$79,800
59%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,260+2.7%
2024$5,121+4.4%
2023$4,907+0.9%
2022$4,864+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 7688, Page 552

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5167, Page 756

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3983, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1913