Skip to content

214 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 1968
Farm (Regular)

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block5806
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
DescriptionFARMSTAND
Dwellings1
ZoningPC1
Sq Footage352
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
21%
Improvement Value:$75,000
79%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,707+2.7%
2024$3,609-64.7%
2023$10,225+0.9%
2022$10,135+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft352DeedBook 11945, Page 1537

Property Sale

Sale
$580,618
DeedBook 4486, Page 820

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4370, Page 286

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4105, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1968