Skip to content

116 Blue Anchor Road

Sicklerville, NJ 08081

Built 1965

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block5902
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,749
Acreage4.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
38%
Improvement Value:$111,400
62%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,012+2.7%
2024$6,827+4.4%
2023$6,541+0.9%
2022$6,484+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,749DeedBook 11510, Page 729

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4767, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1965