Skip to content

120 Summer Lea DriveSicklerville, NJ 08081

Built 2013

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block604
Lot6.11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,932
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
12%
Improvement Value:$281,600
88%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,549+2.7%
2024$12,218+4.4%
2023$11,706+0.9%
2022$11,603+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft3,457DeedBook 10612, Page 181

Property Sale

Sale
$349,615

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 9952, Page 142Recorded1/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 9725, Page 537

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9500, Page 653