Skip to content

331 East Central Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 30, 1992

Property Information

Block6313
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,014
Acreage1.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
42%
Improvement Value:$62,800
58%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,253+2.7%
2024$4,141+4.4%
2023$3,968+0.9%
2022$3,933+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,014DeedBook 4565, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1920