Skip to content

35 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1926

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 13, 2021

Property Information

Block6405
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,776
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,300
16%
Improvement Value:$159,000
84%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+3.9%
2024$7,074+4.4%
2023$6,778+0.9%
2022$6,718+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 11778, Page 743

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4722, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1926