Skip to content

2 Heggan Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 2004

Last Sale Price
$582,500
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block6438.01
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage4,315
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
10%
Improvement Value:$353,900
90%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,370+2.7%
2024$14,964+4.4%
2023$14,338+0.9%
2022$14,212+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$582,500

To:

Sq Ft4,315DeedBook 12416, Page 552

Property Sale

Sale
$425,860
DeedBook 7482, Page 1482

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 7238, Page 951

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5215, Page 857