Skip to content

38 West Central Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1979

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block6503
Lot8.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,702
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
21%
Improvement Value:$145,800
79%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+2.7%
2024$7,013+4.4%
2023$6,719+0.9%
2022$6,660+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,702DeedBook 5257, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1979