Skip to content

514 Howard Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1969

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Feb 14, 2003

Property Information

Block6601
Lot30.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,500
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
17%
Improvement Value:$161,800
83%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,589+2.7%
2024$7,389+4.4%
2023$7,080+0.9%
2022$7,018+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,900

To:

Sq Ft2,500DeedBook 5288, Page 629

Property Sale

Sale
$119,600
DeedBook 4737, Page 735

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 4357, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1969