Skip to content

22 Poplar Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1979

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block6701.01
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,324
Acreage25.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$93,400
76%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+14.5%
2024$4,206+4.4%
2023$4,029+0.9%
2022$3,994+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 12525, Page 905

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,324DeedBook 12335, Page 1919Recorded4/21/2023

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,324DeedBook 11797, Page 282Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4166, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1979