Skip to content

32 Poplar Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block6701.01
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,008
Acreage25.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
32%
Improvement Value:$62,800
68%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,621+2.7%
2024$3,525+4.4%
2023$3,378+0.9%
2022$3,348+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 7289, Page 847

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 4880, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1980