Skip to content

129 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1979

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block6701.01
Lot7.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage810
Acreage18.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
41%
Improvement Value:$34,300
59%
Total Assessment$58,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,025+3.1%
2024$1,965+5.0%
2023$1,872+1.0%
2022$1,853+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft810DeedBook 9849, Page 1370

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4850, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1979