Skip to content

110 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1976

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block6701.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage1,316
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
28%
Improvement Value:$66,900
72%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,625+2.7%
2024$3,529+4.4%
2023$3,382+0.9%
2022$3,352+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 12123, Page 813

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,316DeedBook 11657, Page 1589Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5239, Page 877

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5163, Page 706

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4401, Page 887

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4048, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1976