Skip to content

158 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1979

Last Sale Price
$50,500
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block6701.02
Lot14.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage954
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
37%
Improvement Value:$40,100
63%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,251+3.0%
2024$2,185+4.9%
2023$2,083+1.0%
2022$2,063+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,500

To:

Sq Ft954DeedBook 5070, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1979