Skip to content

176 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1970

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 28, 1994

Property Information

Block6701.02
Lot19.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage1,120
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
31%
Improvement Value:$57,600
69%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,012+2.9%
2024$2,926+4.8%
2023$2,793+1.0%
2022$2,766+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 4728, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1970