Skip to content

198 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1977

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block6701.02
Lot25.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage1,358
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
27%
Improvement Value:$70,300
73%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,508+2.9%
2024$3,408-2.8%
2023$3,505+0.9%
2022$3,475+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$64,000

To:

Sq Ft1,358DeedBook 5194, Page 91

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4235, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1977