Skip to content

224 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1976

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block6701.02
Lot32.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage1,336
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
27%
Improvement Value:$69,100
73%
Total Assessment$95,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,711+2.7%
2024$3,613+4.4%
2023$3,462+0.9%
2022$3,431+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 11197, Page 1911

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4662, Page 625

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 4377, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1976