Skip to content

226 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1977

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block6701.02
Lot33
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,610
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
22%
Improvement Value:$98,100
78%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,920+14.7%
2024$4,291+4.9%
2023$4,090+1.0%
2022$4,050+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,610DeedBook 12796, Page 1064

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4768, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1977