Skip to content

126 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block6701.02
Lot6.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage842
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
40%
Improvement Value:$36,700
60%
Total Assessment$60,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,369+2.7%
2024$2,306+4.4%
2023$2,209+0.9%
2022$2,190+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$63,118
Sq Ft842DeedBook 11227, Page 883Recorded10/4/2019

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

Sq Ft842DeedBook 10538, Page 1213Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8035, Page 1944

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4073, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1969