Skip to content

223 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$204,888
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block6701.04
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage---
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
28%
Improvement Value:$65,600
72%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,574+2.7%
2024$3,480+4.4%
2023$3,334+0.9%
2022$3,305+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$204,888

To:

DeedBook 12854, Page 1812

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 4135, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1978