Skip to content

221 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block6701.04
Lot8.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class28
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage1,138
Acreage18.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
30%
Improvement Value:$62,000
70%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,434+2.7%
2024$3,343+4.4%
2023$3,203+0.9%
2022$3,175+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$207,500

To:

DeedBook 12771, Page 1009

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 10354, Page 828Recorded3/9/2016

Property Sale

Sale
$89,500

To:

DeedBook 7444, Page 431

Property Sale

Sale
$67,000

To:

DeedBook 5009, Page 254

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 4367, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1978