Skip to content

25 Pine Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1977

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block6701.05
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,008
Acreage25.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,100
72%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,929+2.9%
2024$3,819-2.0%
2023$3,898+0.9%
2022$3,864+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 12485, Page 536

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 10807, Page 1033Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5196, Page 747

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 5051, Page 620

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 4152, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1977