Skip to content

173 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 1, 2016

Property Information

Block6701.05
Lot3.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage985
Acreage18.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
38%
Improvement Value:$38,600
62%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,193+3.0%
2024$2,128+4.9%
2023$2,029+1.0%
2022$2,009+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft985DeedBook 10432, Page 741

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 8373, Page 1019

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7400, Page 1479

Property Built

Built

Year Built: 1978